Bruņurupuči

Bruņurupuči (latīņu: Testudines vai Chelonia), kas pieder pie anapsīdu apakšklases ir visvairāk novirzījies rāpuļu zars.
Tiem ir savdabīgs pasīvs aizsardzības orgāns — kaula bruņas, kuras ietver vidukli.

Par bruņurupuču bruņām

Bruņurupuču bruņu augšējais vairogs, ko sauc par karapaksu — carapax, sastāv no segkaulu plātnītēm, ar kurām parasti saplūst skriemeļu paplašinātie smailie izaugumi un ribas. Karapaksa plātnītes vienmēr ir noteiktā kārtībā: vidū atrodas gareniska muguras rinda, tai sānos — pāra sānu rinda, bet visu karapaksu ietver daudzas malējās plātnītes. Apakšējais vairogs jeb plastrons - plastron sastāv no četrām pāra kaula plātnītēm un no vienas nepāra plātnītes, kas atrodas priekšējā pāra vidū. Nepāra plātnīte ir homologa virskrūšu kaulam, priekšējais pāris - atslēgas kauliem, bet pārējās acīmredzot - vēdera ribām. Kā karapaksu, tā arī plastronu no virspuses sedz ragvielas vairodziņi (vienā grupā ir tikai mīksta āda), kuru robežas parasti neatbilst kaula plātnīšu robežām; tas padara bruņas izturīgākas. Plecu joslu veido tikai divi kauli - lāpstiņa un korakoīds.

Bruņurupuču dzīvesveids

Bruņurupuču dzīvesvietas ir ļoti atšķirīgas — karsti tuksneši, tropiskie meži, kalnu nogāzes, ezeri, upes un purvi, kultivētās zemes, jūras piekraste un okeāna plašumi. Visiem bruņurupučiem ir ārkārtīga dzīvotspēja gan ievainojumu, gan arī bada gadījumā. Tā, piemēram, ir zināmi gadījumi, kad šie dzīvnieki gadiem ilgi dzīvojuši bez kādas barības. Vairākums bruņurupuču nelabvēlīgā gadalaikā dodas guļā. Vairojas, dējot olas, kurām parasti ir cieta kaļķu čaula, retāk - pergamentveidīgs apvalks. Bruņurupuču augšana notiek visā dzīves garumā, pakāpeniski palēninoties. Bruņurupuči ir pazīstami, kā ilgdzīvotāji. Dažas sugas dzīvo līdz 100 un vairāk gadiem. Pēc dzīves veida bruņurupuči iedalās 2 ekoloģiskajās grupās, kuras tikai daļēji atbilst sistemātiskajām grupām, proti: sauszemes bruņurupučos, kas ir lēni, lielāko tiesu augēdāji, un ūdens bruņurupučos, kuri ir kustīgi, pa lielākai daļai plēsēji.

Fakti par bruņurupučiem

Bruņurupuči dzīvo Āfrikā.
Bruņurupucis ir tas pats, kas kaķis.
Bruņurupuči ēd salātus.
Bruņurupuči ēd banānus.
Bruņurupuči ēd akmeņus.
Bruņurupuči dzīvo apmēram 100 gadus.

Bruņurupuču sugas

Mūsdienu bruņurupuču pašreiz ir ap 230 - 330 sugu. Latvijā ir zināma vienīgā suga - Purva bruņurupucis (Emys orbicularis), kurš ir ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā. Lūk, dažas no sugām:
Tabulas virsraksts
Kolonna nr1 Kolonna nr2 Kolonna nr3
Rinda nr1 Rinda nr2 Rinda nr3
Rinda nr1 Rinda nr2 Rinda nr3
Rinda nr1 Rinda nr2 Rinda nr3
Rinda nr1 Rinda nr2 Rinda nr3

Cita informācija

Bruņurupuči
Kaķi
Suņi
Žurkas
Papagaiļi
Gliemeži
Lapsas
Mežacūkas
Vistas